Przetoka okołoodbytnicza u rocznego dziecka

Od 2 dni u rocznego wnuka zauważyłem sączącą się rankę w okolicy kości krzyżowej około 3-4 cm powyżej szpary odbytu. Podejrzewam, że to może być przetoka. Jak to się leczy? Oczywiście pójdziemy do chirurga dziecięcego.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Raczej nie jest to przetoka okołoodbytnicza, o której Pan pewnie myśli. To raczej torbiel krzyżowa (włosowa), która opróżnia się przez mały otworek na powierzchni skóry pokrywającej kość krzyżową (przetoka torbieli krzyżowej). Torbiel włosowa powstaje wskutek wrastania włosów lub włosa pod skórą w okolicy kości krzyżowej. Aby to rozpoznanie potwierdzić trzeba skonsultować się z chirurgiem dziecięcym. Na pewno na początku należy spróbować leczyć to maściami z antybiotykiem. Czasami niestety wymaga to leczenia operacyjnego.