Zsunięcie klipsów po cholecystektomii laparoskopowej - jak często?

Tyle się tutaj czyta o zsunięciu klipsów z kikuta pęcherzyka. Jak często to sie zdarza? Czytając odnosi sie wrażenie, że najlepiej nie dźwigać, nie uciskać i już sama nie wiem czy całe życie mam uważać na to co robię, bo miałam cholecystektomię laparoskopową? Trochę to przerażające. I jeszcze jedno pytanko - ginekolog dowiedziawszy się, że jestem po cholecystektomii odradził stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Czy jest ona niebezpieczna dla kobiet po usunięciu pęcherzyka? Powiedział, że nawet te hormony które są wchłaniane przez śluzówkę, bądź skórę nie są wskazane. Trochę mnie to dziwi. Więc jak to jest?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zsunięcie się klipsów z kikuta przewodu pęcherzykowego to kazuistyka czyli pojedyncze przypadki w skali około tysiąca zabiegów cholecystektomii laparoskopowej. Najgroźniejsze są zsunięcia klipsów zaraz po zabiegu, tak gdzieś do 2 tygodni. Potem kikut przewodu samoistnie zabliźnia się powoli i nawet jeśli klipsy spadną nic się nie wydarzy złego. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do wysiłku fizycznego, który w jakikolwiek sposób miałby wpłynąć na zsunięcie się klipsów.
Co do stosowania środków antykoncepcyjnych nie znalazłem w żadnej literaturze przeciwwskazań do ich stosowania u osób po cholecystektomii. Pojawiają się pojedyncze prace na temat wzrostu zachorowań na kamicę żółciową, ale głównie w czasie stosowania hormonoterapii zastępczej (duże dawki hormonów). Dzisiejsze środki antykoncepcyjne doustne zawierają znikome ilości hormonów. Poza tym pęcherzyk już jest usunięty i kamienie raczej w nim nie powstaną, bo niby jak. W ubocznym rzadkim działaniu tabletek antykoncepcyjnych pisze, że może wystąpić żółtaczka typu zastoinowego (ubocznych działań jest zresztą ogrom), ale praktycznie takie przypadki nie występują.