Gojenie rozciętego języka u dziecka

Mój 15 miesieczny synek upadl i przegryzl sobie jezyk, rozcinajac go w poprzek na dlugosci ok 5-7 mm. Mial zalozone dwa szwy. Niestety duzo plakal i szwy puscily, mimo to lekarz odeslal nas do domu.
Syn dalej duzo placze, w zwiazku z tym mam pytanie. Czy jezyk sam sie zrosnie bez problemow? Zaraz po szyciu, mial na jezyku bialo-zolte *narosla* na skraju rozciecia (co to moglo byc?). W tej chwili zniknely. Czy to dobrze czy zle?
Mam wrazenie, ze rozciecie od gory jezyka jest wieksze niz od spodu. Czy normalne, ze jezyk goi sie od dolu. Czy po prostu tak byl rozciety, a proces gojenia nie nastepuje?
Jak dlugo moze goic sie taka rana?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Język powinien zgoić się bez problemu. Z uwagi na to, że szwy niestety wypadły proces gojenia może być dłuższy niż zwykle. Myślę, że około 2-3 tygodnie. Te drobne „narośla” wokół rany to były prawdopodobnie przerośnięte odczynowo brodawki językowe. Znikły na skutek prawidłowego gojenia się rany. To, że rana goi się nierówno związane jest z kształtem rany. Nie ma jakiegokolwiek schematu gojenia się ran języka.