Mały guzek na lewym nadgarstku

Mam guzek (niewielki) na lewym nadgarstku (około 1 cm średnicy). Nie boli mnie. Wydaje się być miękki. Jak go lekko ucisnąć to ręka mi drętwieje. Nie wydaje się rosnąć szybko (w zasadzie w ogóle nie wydaje się rosnąć). Zrobiło mi się to po ugryzieniu mnie przez synka (ma 2 lata).

Co to może być, bo jeden lekarz mi powiedział, że chrząstki czy coś w tym stylu mi się wysuwają na wskutek pęknięcia stawu, ale po przeczytaniu o tłuszczakach boję się, że może to być właśnie tłuszczak. Mam 2 letniego synka. Jakie są następstwa tłuszczaka i jak się go leczy? Czy stosuje się w przypadku tłuszczaków chemioterapię?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Może rzeczywiście to wystająca chrząstka z okolicy stawu nadgarstkowego, albo ganglion, który często występuje w tym miejscu. W okolicy nadgarstka przebiega wiele ścięgien z otoczek, których mogą powstawać gangliony. Raczej bardzo rzadko występują tutaj tłuszczaki.

Tłuszczak to nowotwór bardzo łagodny. Nie daje przerzutów. Jeśli wytnie się go doszczętnie jest wtedy całkowicie wyleczony i nie wymaga dalszego postępowania. Nie stosuje się chemioterapii w nowotworach o typie łagodnym tylko w nowotworach złośliwych.