Wodniak powrózka nasiennego u wcześniaka

U chłopca 1 rok i 7 miesięcy stwierdzono komunikatywnego wodniaka powrózka nasiennego. Urodził się jako wcześniak ze stwierdzonym wodniakiem jądra, który około 6 miesiąca życia wchłonął się, co stwierdził pediatra w poradni wcześniaków. Czy operacja jest konieczna? Czy są szanse na wchłonięcie się wodniaka? Jeżeli ma być przeprowadzona operacja, to czy można poczekać aż dziecko skończy 2 lata lub 3?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno należy skonsultować się z chirurgiem dziecięcym. To on powinien ocenić czy zabieg jest konieczny i czy można jeszcze czekać z jego wykonaniem.
Według mnie jest jeszcze szansa na całkowite wchłonięcie się wodniaka. Do drugiego roku życia można poczekać. A nawet i dłużej ponieważ w przypadku wcześniaków proces rozwoju psychofizycznego jest zawsze opóźniony. Jest duża szansa, że wodniak zniknie.