Guz poprzecznicy typu adenoma

Opisałem sytuacje mojego taty. Adenoma tubulare cum dysplasia gradu minori et polypus hyperplasticus. Zostały wycięte polipy, które nie były rakowe tak wyszło z badań. Mój tata będzie miał operację usuniecie guza z jelita grubego - to co było w tym wyniku.

Mam takie zapytania: czy mogą być przerzuty, jeżeli guz jest łagodny? Jestem trochę zrozpaczony, bo mój tata miał już zator w żyłach głębokich, który dostał się do płuc. Wyleczył się z tego. Zażywa na rozrzedzenie krwi chyba sintron - nie jestem pewny. Jak wyleczyć się z tej choroby na jelicie grubym? Czy usunięcie jest dobre? Czy mogą być powikłania?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zmiana typu gruczolaka jest zmianą nowotworową typu łagodnego. Nowotwór taki nie daje przerzutów, jedynie w miarę upływu czasu powiększa się systematycznie. Jedynym skutecznym sposobem wyleczenia jest operacja i doszczętne wycięcie guza w granicach zdrowych tkanek. Nie ma innej metody leczenia. Powikłania zawsze mogą wystąpić, ale jeśli guz nie jest duży prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest niewielkie.

Pana tata musi w okresie okołooperacyjnym przejść z leków przeciwzakrzepowych doustnych na podawane podskórnie heparyny drobnocząsteczkowe. To zabezpieczy w okresie zabiegu i po nim przed zatorowo-zakrzepową chorobą naczyń, a przy okazji nie zwiększy ryzyka krwawienia podczas zabiegu.