Czy toksokaroza może być przyczyną powiększenia śledziony?

W badaniu USG jamy brzusznej wykryto u mnie powiększenie śledziony do 15cm,
autoprzeciwciala ANA 1:80 oraz autoprzeciwciała przeciw mięśniom gładkim 1:40. Przy tym wszystkim mam stany podgorączkowe, ogólne osłabienie i jestem dosyć chudy jak na swój wzrost. Wykryto również u mnie pasożyta o nazwie toksokara. Dużo się na temat tego naczytałem i strasznie się boję, że to robactwo zniszczy mnie od środka. I w dodatku dowiedziałem się, że w Polsce nie występuje lek na tego typu pasożyta. Następne objawy jakie mnie niepokoją to bóle lewej ręki i nogi i słabsze czucie w lewej stopie. Boję się, że to wszystko może mieć jedną wspólną cechę. TOKSOKARA- wiem, że ona niszczy centralny układ nerwowy (a ja mam identyczne objawy jak w SM), ale rezonans magnetyczny na szczęście to wykluczył. Proszę mi odpowiedzieć czy powiększenie śledziony w moim przypadku może być od tych robali, czy może to jest inna przyczyna? Dodam, ze morfologię mam bardzo dobrą. Trochę OB mam podwyższone, bo do 8. Ale cóż z tego, że mam morfologię dobrą jak ja czuję się jak starzec mimo, że mam 25 lat. Ciągłe zmęczenie i brak ochoty do życia mnie dobija. Boję się, że to jakiś nowotwór. POMOCY! Już nawet myślę, aby sobie samemu ulżyć, bo każdy lekarz mnie olewa. Nikt nic nie wie. Proszę mi coś poradzić i podać adres do kliniki, abym mógł wytępić tego robala. A może to chłoniak? Już tyle myśli przewija się przez moją głowę.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W wyniku zakażenia toksokarą możliwe jest praktycznie powiększenie wszystkich narządów miąższowych. Ale głównym ich siedliskiem jest wątroba. Wątroba jest ich stacją pośrednią, z której mogą przemieszczać się dalej. Jednak w wyniku zaczopowania żył w wątrobie może dojść do następowego powiększenia śledziony. Czasem śledziona jednak przekracza swoje normy wielkościowe u ludzi bardzo wysokich.

Głównym ośrodkiem zajmującym się leczeniem toksokarozy jest Klinika Chorób Odzwierzęcych Instytutu Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych w Warszawie. Tam najlepiej udać się z tym problemem.