Leczenie przewlekłego zapalenie trzustki po cholecystektomii

Mając 15 lat miałam operację usunięcia torbieli, a także pęcherzyka żółciowego. Po roku czasu bóle zaczęły do mnie powracać. Obecnie choruję na przewlekłe zapalenie trzustki jednak bóle odczuwam nie tylko w okolicach trzustki. Pani doktor po zrobieniu mi badań powiedziała, że dyskomfort jest normalny w mojej sytuacji. Tutaj moje pytanie: czy można jakoś złagodzić ten ból, który przychodzi nagle? Czy przewlekłe zapalenie trzustki jest wyleczalne i czy nie doprowadza do bezpowrotnych pewnych zmian w moim organizmie, które mogą mieć wpływ na moje życie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety przewlekłe zapalenie trzustki jest procesem bardzo powolnym, ale systematycznie niszczącym miąższ narządu przez co dochodzi do jego niewydolności. Oczywiście odpowiednim postępowaniem proces zapalenia można zmniejszyć i zwolnić go, a także zapobiec dolegliwościom.

Podstawową zasadą jest bezwzględny zakaz picia jakichkolwiek napojów alkoholowych oraz unikanie pokarmów bogatych w tłuszcze. W czasie zaostrzenia objawów dobre efekty przynosi stosowanie głodówki oraz leków zobojętniających i hamujących wydzielanie kwasu solnego przez żołądek. Gdy objawy ulegną złagodzeniu, stosuje się dietę pełnoenergetyczną z dodatkiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Posiłki powinno się spożywać często w małych ilościach. Stosuje się suplementację enzymów trzustkowych, które trzeba przyjmować w trakcie każdego głównego posiłku. Istnieje na rynku wiele tego typu preparatów np. Kreon. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych podaje się leki rozkurczowe oraz leki przeciwbólowe.