Niejednorodna trzustka w USG

Co znaczy, stwierdzenie w wyniku USG, że trzustka jest nieco niejednorodna, (poza tym niepowiększona, bez zmian ogniskowych)? Czy to w przyszłości może wróżyć chorobę trzustki?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niejednorodność miąższu trzustki oznacza zaburzenia w jej strukturze. Z reguły to stan bez implikacji zdrowotnych. Może być spowodowany takim wariantem anatomicznym budowy organu, starzeniem się, toczącym się przewlekłym stanem zapalnym lub przebytym kiedyś stanem zapalnym. Jeśli trzustka nie jest powiększona, bez zmian ogniskowych i bez objawów klinicznych związanych z zaburzeniami jej funkcji nie wymaga interwencji lekarskiej.