Czy była potrzeba wycięcia wyrostka robaczkowego?

2 tygodnie temu usunięto mi wyrostek robaczkowy metodą laparoskopową. Wszystko byłoby wspaniale, ale mam sporo wątpliwości co do postawionej diagnozy oraz poddaniu mnie zabiegowi...
W moim przypadku bóle brzucha pojawiły się 2 miesiące temu (bolał mnie brzuch w różnych miejscach, nie tylko w prawym dole biodrowym - tutaj tylko pod wpływem ucisku, nie miałam gorączki, biegunki ani nie wymiotowałam). Z tymi objawami zgłosiłam się do poradni chirurgicznej. Najpierw przyjmowałam leki poprawiające pracę jelit, potem gastroskopię, która nic nie wykazała, następnie obserwacja na oddziale chirurgicznym - wszystko w porządku...A bolało nadal. Wyniki badań krwi z podwyższoną leukocytozą i białkiem, USG w porządku. Kiedy po raz drugi znalazłam się w szpitalu zostałam poddana zabiegowi usunięcia wyrostka robaczkowego. Lekarze stwierdzili, że podobno nie wyglądał ciekawie. Tylko czy zabieg był konieczny? Przecież nie ma czegoś takiego jak przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego. Czy mogli mi go usunąć *profilaktycznie*?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Co do słuszności podjętej decyzji przez lekarzy nie mam żadnych wątpliwości. Jeśli obecnie nie ma już Pani dolegliwości znaczy to tym bardziej, że zabieg był słuszny. Oczywiście nie ma pojęcia przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego. Możliwe, że przez cały okres Pani dolegliwości był uogólniony stan zapalny jelita grubego właśnie w okolicy wyrostka robaczkowego. Aż w końcu doszło do wykształcenia się ostrego stanu zapalnego w samym wyrostku robaczkowym i konieczna była interwencja zabiegowa.

Jeśli chce Pani wiedzieć dokładnie jak wyglądał wyrostek proszę poprosić o protokół pooperacyjny lub wynik badania histopatologicznego wyrostka robaczkowego (jeśli był wyrostek wysłany do badania).