Brak perystaltyki po przebytej resekcji jelita cienkiego

Mój ojciec w wyniku urazu jamy brzusznej (tępe uderzenie) pięć dni temu miał krwiaka na krezce, następnie doszło do pęknięcia krwiaka i krwotoku. Wynikiem tego była resekcja jelita cienkiego. Po okresie poprawy po drugiej dobie od operacji pojawiło się silne pieczenie w gardle ( zgaga). Założono mu sondę nosowo-żołądkową (usunięto około 3l płynu), zrobiono lewatywę. Do chwili obecnej nie *ruszyła* perystaltyka jelit, cały czas ma założoną sondę. Czy to normalne? ( tato ma 60 lat)

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale takie powikłanie jest możliwe. W wyniku podrażnienia jelit z powodu samego zabiegu oraz krwotoku do jamy otrzewnej doszło do porażenia perystaltyki jelit. Zgaga jest prawdopodobnie spowodowana zapaleniem błony śluzowej żołądka na tle samego stresu pooperacyjnego i zastoju wydzieliny żołądkowej. Trzeba niestety czasu (kilku dni), aby wszystkie te dolegliwości się wycofały.