Ciąża a usunięcie pęcherzyka zółciowego metodą klasyczną

Po jakim czasie od usunięcia pęcherzyka żółciowego można zajść w ciążę? Mam na myśli wygojenie się blizny pooperacyjnej (metodą klasyczną), żeby obyło się bez żadnych komplikacji podczas ciąży (np. rozejście się rany pooperacyjnej).
Czy po operacji można zaszczepić się jeszcze drugą dawką szczepionki na WZW B? Jestem 2 tygodnie po I dawce (z powodu silnego ataku kolki, drugiej dawki szczepienia nie zdążyłam wziąć). Czy operacja nie jest żadnym przeciwwskazaniem do II dawki szczepionki?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Po klasycznej cholecystektomii radziłbym zajście w ciąże nie wcześniej niż po 3 miesiącach. To odpowiedni czas na prawidłowe zabliźnienie rany oraz zrośnięcie się powłok brzusznych.

Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, aby po zabiegu przyjąć 2 dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B. Wręcz zalecałbym Pani takie postępowanie. Proszę przejść pełen cykl szczepień przeciw WZW B.