Torbiel (krwiak) śledziony w TK jamy brzusznej

Na badaniu TK jamy brzusznej wykryto u mnie torbiel śledziony (krwiak) o wym: 6 x 3,5 cm. Czy konieczna jest operacja? Czy są jakieś alternatywne metody leczenia?

Opis:
W górno-zewnętrzno-tylnej części śledziony widoczna jest dobrze odgraniczona od miąższu śledziony ściśle do niego przylegająca, struktura półksiężycowata średniej gęstości płynu, która po podaniu kontrastu niejednorodnie wzmocniła się. Ma wymiary 6 x 3,5 cm. Zmiana uwypukla zewnętrzny zarys śledziony. W pierwszej kolejności może odpowiadać zmianie pourazowej - przewlekły krwiak?
Wątroba bez zmian ogniskowych, niepowiększona.
Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy prawidłowy, bez wyraźnych złogów uwapnionych.
W lokalizacji ogona trzustki widoczne dwa zwapnienia sugerujące przebyty stan zapalny trzustki. Poza tym trzustka kształtu, wielkości prawidłowej. Gęstość gruczołu jednorodna. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Nerki wielkości prawidłowej, bez cech zastoju. Nadnercza prawidłowe.
Okolica dużych naczyń p.z.o. bez zmian węzłowych.
Węzły chłonne wewnątrzotrzewnowe niepowiększone.
Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, prawidłowy. Gruczoł krokowy o wymiarach
4 x 3,1 cm. Pęcherzyki nasienne i kąty pęcherzykowo-pęcherzowe o prawidłowym obrazie. Odbytnica i tkanki okołoodbytnicze prawidłowe. Doły kulszowo-odbytnicze wolne od zmian. Węzły chłonne miednicy niepowiększone.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Krwiak jest duży i raczej wymaga leczenia operacyjnego. Nie ma innego sposobu pozbycia się go. Niestety, ale przy takim dużym krwiaku prawdopodobieństwo jego samoistnego pęknięcia jest bardzo wysokie. Ewentualnie jeśli jest to sprawa dość świeża można przeczekać, obserwować. Czasami dochodzi do samoistnego wchłonięcia się takich krwiaków. Jeśli na taką opcję Pan się zdecyduje trzeba prowadzić bardzo ostrożny tryb życia. Unikać jakichkolwiek urazów brzucha i klatki piersiowej.