Klipsy a cholecystektomia laparoskopowa

Czy klipsy zakładane na kikut przewodu pęcherzykowego pozostają na zawsze w brzuchu? Z czego są zrobione? Czy zawsze zakładane są klipsy?
P.S. Chciałam bardzo podziękować za stworzenie tego portalu. Po zabiegu laparoskopii nic nie dowiedziałam się o tej chorobie od lekarzy w szpitalu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Klipsy nie rozpuszczają się w jamie brzusznej. Pozostają już do końca życia nie powodując żadnych objawów ubocznych. Najczęściej robi się je z tytanu albo specjalnego rodzaju plastiku. Raczej nie stosuje się innych metod zamknięcia przewodu pęcherzykowego w czasie cholecystektomii laparoskopowej. To prosty, tani i bardzo wygodny sposób.