Torbiel na kości gnykowej

W 2005 r. miałam usuwaną torbiel na kości gnykowej w środkowej części szyi. Obecnie pojawiła mi się wyżej, prawie pod szczęką. Otolaryngolog, który robił mi operację twierdzi, że jest to bardzo mało prawdopodobne, aby to była kolejna torbiel - podejrzewa powiększenie węzła chłonnego w wyniku ciągłych infekcji gardła. Z innych ust usłyszałam opinię, że może to być torbiel związana z leczonym kilka lat wcześniej kanałowo zębem w dolnej szczęce. Brałam silny lek przeciwbólowy i antybiotyk. Nastąpiła poprawa, a teraz znowu mam czerwone gardło i ponownie pojawiło się to coś.

Co powinnam zrobić w tej sytuacji i czy jest możliwość nieoperacyjnego leczenia torbieli?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że w chwili obecnej znowu trzeba włączyć antybiotyk, ale z innej grupy farmakologicznej oraz leki działające przeciwzapalnie. Na pewno należy pobrać wymaz z gardła na badania mikrobiologiczne. Jeśli wyhoduje się jakąś bakterie wprowadzić odpowiedni antybiotyk zgodnie z wynikiem antybiogramu. Leczenie operacyjne pozostawić do chwili, gdy te działania nie będą skuteczne.