Po wypadku samochodowym z urazem odcinka szyjnego kręgosłupa

2 lata temu moja znajoma miała wypadek samochodowy, w którym odniosła poważne urazy. 8 miesięcy w szpitalu i teraz nie chodzi. Twierdzi, że czuje całe swoje ciało, ale nie może chodzić nawet nogą nie ruszy. Mało tego ma podczymane ręce paskami, a mianowicie to dłonie, które opadają. Od pasa w dół jest nieruchoma. Rękami porusza lecz palce nie pracują. Mało tego ma druta w szyi, bo podobno miała złamaną szyję, z kręgosłupem podobno jest wszystko w porządku. Więc dlaczego nie może chodzić? Dlaczego nie rusza palcami u rąk, te dłonie na paskach. Jak można złamać szyję i czy można w ogóle, a jeśli tak to bez uszkodzenia kręgosłupa? O co w tym wszystkim chodzi w ogóle. Rehabilitacje ma codziennie i nadal na wózku sterowanym na pilota. Czy może lekarze i rodzina nie chcą jej może martwić i powiedzieć prawdę o prawdziwym stanie jej zdrowia, że tak naprawdę to już tak do końca na tym wózku? Bardzo proszę o odpowiedź na moje pytanie. Wiem, że bez wyników i zdjęć nie da się tak wszystkiego dokładnie powiedzieć, ale tak ogólnie, co to może być?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Złamaniem szyi potocznie określa się uszkodzenie odcinka szyjnego kręgosłupa. Musiało dojść do zmiażdżenia lub złamania kręgów szyjnych. W wyniku uszkodzenia kręgów doszło do ucisku na nerwy wychodzące z kręgosłupa i zawiadujące pracą mięśni tułowia, kończyn górnych i dolnych. Nerwy te zostały uszkodzone i prawdopodobieństwo powrotu ich do normy jest znikome, chociaż kręgi szyjne pewnie się zrosły.
Jednak trzeba mieć ciągle nadzieję, a rehabilitacja jest wskazana do końca życia, aby nerwy były cały czas pobudzane.