Biobsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (bacc) w guzku tarczycy

Rozpoznanie:
W uzyskanym materiale stwierdza sie strzępki utkania drobnopęcherzykowego tarczycy, rozproszone struktury drobnopęcherzykowe, bezkoloidowe zbudowane z powiększonych nieco polimorficznych i nieregularnych tyreocytów, makrofagi obładowane homosyderyną. Obraz cytologiczny niejednoznaczny. Wskazane rozpoznanie diagnostyki histologicznej.
Co to oznacza i co mam robić?

Ps.:
USG tarczycy: płat prawy w całości wypełniony przez lito-torbielowaty guz o śr. 25*23*40mm o echogeniczności zbliżonej do miąższu tarczycy, cieśń 3mm.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z tego co jest opisane w badaniu USG tarczycy wynika, że w płacie prawym tarczycy jest duży guz. Obraz z biopsji cienkoigłowej jest niejednoznaczny i wymaga weryfikacji. Co to oznacza? Należy operacyjnie usunąć na pewno cały płat prawy wraz z guzem i cieśń lub nawet całą tarczycę (o tym zadecyduje chirurg w czasie zabiegu). A następnie wyciętą tarczycę poddać badaniu histopatologicznemu. W zależności od wyniku badania zastosować odpowiednie dalsze leczenie.