Przepuklina pachwinowa a ciąża - czy istnieją jakieś zagrożenia dla dziecka?

Mam 25 lat i chciałabym mieć dziecko, ale mam przepuklinę pachwinową. 6 miesięcy temu byłam prywatnie u chirurga. Lekarz stwierdził, że do dwóch lat nie powinnam zachodzić w ciążę, lecz nie wydał konkretnej opinii co do przepukliny ponieważ w momencie badania nie była widoczna. I tu moje pytanie: Dlaczego mam dwa lata nie zachodzić w ciąże? Czy jak będę w ciąży mogą wystąpić jakieś powikłania? Czy istnieje jakaś inna metoda badania przepukliny, np. USG? Lekarz pierwszego kontaktu widział przepuklinę i dał skierowanie do chirurga, więc wolałam prywatnie zasięgnąć porady, a ten odesłał mnie z kwitkiem. Gdzie mogę szukać porady i co robić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno jeśli ta przepuklina rzeczywiście istnieje należy ją zoperować i po 3 miesiącach od operacji można zajść w ciążę. Niestety, ale przepuklina musi być potwierdzona przez chirurga. Żadnym innym badaniem nie stwierdzi się jej, tylko przez badanie palpacyjne chirurgiczne. Jeśli przepuklina nie istnieje można swobodnie zajść w ciążę. Musi Pani uzyskać definitywną odpowiedź czy przepuklina występuje u Pani.

Jeśliby przepuklina uwidoczniłaby się w czasie ciąży leczy się ją z reguły zachowawczo. Nie ma zagrożenia dla dziecka. Zabieg w takim przypadku tylko z uwagi na ostre objawy uwięźnięcia przepukliny.