Zmiana na siódmym żebrze

Podczas enteroklizy TK jamy brzusznej wykryto zmianę w części chrzęstnej 7 żebra. Zmiana jest hypodensyjna o gęstości 56 j.H. i wym. 17x10 mm, która nie ulega wzmocnieniu kontrastowemu. Nie została jeszcze zdiagnozowana, ale już się martwię.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno żebro trzeba zbadać fizykalnie i wykonać zwykłe RTG klatki piersiowej. Po tych badaniach zadecydować co dalej. Jeśli będzie taka konieczność trzeba nakłuć zmianę i pobrać materiał na badanie histopatologiczne celem oceny szczegółowej lub nawet wyciąć w całości zmianę. To, że zmiana jest hipodensyjna i nie kontrastuje się to raczej świadczy o łagodności. Może to tylko jakiś martwak.