Przepuklina pępkowa i rozstęp mięśni brzucha

Od zawsze mam uwypuklony pępek. Jestem w miarę szczupłą osobą (choć ostatnio trochę przytyłam i sama widzę, że brzuch nie jest płaski, a zaokrąglony), a dodatkowo od kilku lat biegam. Podczas ostatniej wizyty u chirurga zwrócono mi uwagę, że mam przepuklinę pępkową i dodatkowa lekarz zasugerował rozstęp mięśni brzusznych.
Przepuklina pępkowa ma być skorygowana operacyjnie. Mnie osobiście bardziej martwi ten drugi temat: rozstęp mięśni brzucha.
Co jest tego przyczyną? Czy trzeba to korygować i w jaki sposób? Czy nie będzie z tego tytułu przeciwwskazań do uprawiania sportu? Mam 46 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rzeczywiście przepuklina pępkowa powinna być zaopatrzona drogą operacyjną, bo może dawać poważne powikłania. Rozstęp mięśni prostych brzucha to raczej defekt kosmetyczny nie zagrażający powikłaniami zdrowotnymi. Jeśli jest duży można ewentualnie skorygować go chirurgicznie. Właśnie w rozstępie mięśni brzucha wskazany jest sport wzmacniający te partie mięśni brzusznych. Rozstęp powstaje ze względu na osłabienie mięśni prostych brzucha.