Powikłania żółtaczki mechanicznej

Ile czasu może się utrzymywać żółtaczka mechaniczna, żeby nie była ona szkodliwa dla organizmu? U mnie poziom bilirubiny wzrósł do 4,17. Czy nie odbije się to na zdrowiu jeśli nie teraz to w przyszłości?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Żółtaczka mechaniczna wymaga pilnej interwencji zabiegowej. Trzeba w szybkim czasie udrożnić drogi żółciowe, aby usprawnić prace wątroby, a także trzustki jeśli zapora jest nisko położona. Im dłużej utrzymuje się wysoki poziom parametrów żółtaczkowych tym gorzej dla organizmu. Dochodzi do uszkodzenia wielonarządowego zwłaszcza wątroby i trzustki. Najlepiej, żeby taka żółtaczka została odbarczona w pierwszej, drugiej dobie po wystąpieniu dolegliwości. Jednak czasami okres przygotowania do zabiegu jest dużo dłuższy najczęściej z przyczyn technicznych. Ale im szybciej wykona się zabieg tym lepiej.