Garbek na nosie

W jakim okresie życia kończy się rozwój kości nosowej? Czy to możliwe by u dziewczyny w wieku 19 lat rósł garbek na nosie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niektórzy autorzy twierdzą, że nos rośnie bardzo powoli, ale do końca życia. Podstawa nosa jest zbudowana z kości a część dalsza z chrząstki. Jednak aparat kostno-stawowy najczęściej osiąga pełen rozwój około 30 roku życia.
Radziłbym jednak, aby Pani wybrała się do chirurga, który oceni strukturę guzka (może ten „garbek” nie jest tkanką kostna). Dopiero po zbadaniu oceni czy zmianę należy obserwować czy wymaga leczenia zabiegowego.