Problemy po zabiegu żylaków powrózka nasiennego

Dwa miesiące temu przeszedłem zabieg laparoskopowego usunięcia żylaków powrózka nasiennego. Żylak znacznie się pomniejszył, ale skóra moszny po lewej stronie, a zwłaszcza pod jądrem zrobiła się grubsza i nabrzmiała (jakiś płyn?). Najądrze jest także nabrzmiałe i twardsze, a u góry jądra powstał dziwny guzek. Lewe jądro wciąż jest cięższe od prawego - zdrowego, mimo takich samych rozmiarów. Czy te objawy to norma po takim zabiegu? Za niecałe dwa tygodnie mam wizytę u urologa. Mogę z tym tyle poczekać? Mam 19 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najczęstszym powikłaniem po usunięciu żylaków powrózka nasiennego jest wodniak jądra. Sam wolny płyn może także zbierać się w worku mosznowym i potrzeba dłuższego czasu, aby się wchłonął. Nie są to stany naglące i wymagające pilnej interwencji urologicznej. Urolog zapewne zaleci jeszcze obserwację i może włączy leki przeciwzapalne. Lewe jądro zazwyczaj, fizjologicznie jest obniżone w stosunku do prawego. Taka asymetria jest bardzo często spotykana.
Myślę, że wizyta u urologa nie jest bardzo pilna. To zmiany pooperacyjne, które jeszcze powoli będą się wycofywać.