Gruczolak torbielowaty trzuski

W obrazie badania TK stwierdzono: *npl trzustki o charakterze torbielowatym - najpewniej gruczolak torbielowaty*
Jak mam postępować?
Czym mi to grozi?
Czy przejść na dietę?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dalsze postępowanie zależy oczywiście jak morfotycznie wygląda ten guz (wielkość, umiejscowienia, naciekanie i ucisk na sąsiednie struktury) oraz czy ma Pan z tego powodu jakieś dolegliwości (wyniki badań laboratoryjnych). Z cała dokumentacją medyczną należy skonsultować się z chirurgiem z ośrodka, który zajmuje się chorobami trzustki i leczy je operacyjnie.
Prawdopodobnie będzie trzeba wykonać biopsję celowaną guza (wykonują to ośrodki wyspecjalizowane w tym badaniu) lub wykonać częściową resekcję trzustki wraz z guzem. Wszystko to jednak zależy od wyników, które opisałem powyżej. Problemu nie należy bagatelizować.