Czy można usuwać tylko kamienie z pęcherzyka żółciowego?

Czy po usunięciu pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową długo należy stosować dietę. Czy można normalnie funkcjonować? A proszę mi jeszcze powiedzieć czy konieczne zawsze jest usunięcie całego pęcherzyka żółciowego? Czy można usunąć tylko kamienie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dieta i ograniczenie się od nadmiernego wysiłku fizycznego powinna trwać miesiąc. Niestety nie ma innej metody i możliwości pozbycia się kamieni z pęcherzyka żółciowego jak tylko usunięcie go w całości wraz z jego zawartością. W bardzo dawnych czasach usuwano same kamienie z pęcherzyka żółciowego. Co się jednak okazało? W 100 procentach kamienie pojawiały się ponownie. Problem według najnowszych badań nie tkwi bezpośrednio w samym składzie żółci, ale w śluzówce pęcherzyka. Śluzówka może mieć pewien defekt w wydzielaniu jednego rodzaju białka przez co zwiększone jest prawdopodobieństwo powstawanie złogów. Dlatego usunięcie samych kamieni nie leczy choroby.