Wypukłość między pępkiem a mostkiem

Robiąc ćwiczenia tzw. pompki zauważyłem, że po napięciu mięśni brzucha miedzy pępkiem a mostkiem (bliżej mostka) powstaje spore wybrzuszenie, tak mniej więcej wielkości dużej myszki komputerowej tylko o bardziej stromych bokach.
Podobnie, gdy leżąc na plecach jedną nogę zginam pod kątem 45 stopni, a drugą trzymam wyprostowaną tuż nad podłogą lub obydwie nogi trzymam tuż nad podłogą też pojawia się opisane wybrzuszenie. Wybrzuszenia nie ma, gdy leżę swobodnie lub stoję.
Ćwiczę mało i rzadko, moje mięśnie brzucha oceniam jako słabe. Chciałem je teraz nieco poprawić a tu taka niemiła niespodzianka, która mnie mocno zaniepokoiła. Mam 40 lat.

Czy to może mieć związek z przepukliną (dodam, że miewam także zgagę, ale to już od dawna). Czy powinienem zaprzestać ćwiczeń?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z tego co Pan opisuje raczej nie wygląda na to, żeby to była przepuklina. W takim miejscu może wykształcić się przepuklina w kresie białej, ale ona najczęściej powinna dawać okresowo dolegliwości bólowe oraz być częściej widoczna, nie tylko w chwili ćwiczeń mięśni brzucha.

Raczej w Pana przypadku jest to rozstęp mięśni prostych brzucha i najlepszym sposobem pozbycia się tej przypadłości jest właśnie wzmocnienie mięśni brzucha przez ćwiczenia fizyczne. Jednak trzeba, aby to rozpoznanie było potwierdzone przez chirurga.

W przypadku jeśli jest to przepuklina nadmierne ćwiczenia fizyczne mogą tylko zaszkodzić. Mogłoby wtedy dojść do uwięźnięcia takiej przepukliny.