Przepuklina pachwinowa, niebezpieczenstwo operacji u 2-latka

U mojego 30 miesięcznego synka zauważyłam około 2 miesiące temu w okolicy pachwiny twardy wzgórek, ktory po krotkiej chwili zniknal. Wiem juz, ze to przepuklina pachwinowa. Bylismy w szpitalu, bo dziecko skarzyło sie na bol brzucha i mialo problem z chodzeniem. Lekarz wysłał nas na ostry dyzur do Kliniki Chirurgi Dzieciecej z rozpoznaniem przepukliny pachwinowa, uwieznieta. Okazalo sie, ze przepuklina znikla w czasie jazdy autem. Odesłali mzaa z dzieckiem do domu. Nastepnego dnia wieczorem znowu wyszła. Maz wsadził dziecko w auto i pojezdził jakies poł godziny i przezpuklina znowu zniknela. Kolejny dzien i to samo z tym, ze dziecko juz nie skarzylo się, ze je cos boli. Przypadkowo zauwazylismy. Z tego co wiem najblizszy termin w szpitalu na operacje to sierpien. Syn jest bardzo *zywym*, aktywnym dzieckiem, nie potrafi usiedziec w miejscu. Nie wyobrazam sobie jak maja wygladac kolejne dni, tygodnie jak ta przepuklina bedzie sie pojawiac. Obawiam sie powikłań, ze nie zostanie to w pore zauważone. Nie zdążymy na czas. Do kliniki mamy 30 km. Jak zadbać o dziecko po operacji?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W przypadku pani dziecka jest to przepuklina pachwinowa wolna, która odprowadza się samoistnie. Nie wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Może być oczywiście operowana w trybie planowym. Jeśli tylko zauważy Pani u dziecka wystającą przepuklinie delikatnie palcami rąk można ja odprowadzić do jamy brzusznej. Najlepiej to robić w ciepłej kąpieli. Jeśli nawet ta przepuklina jest uwidoczniona, a dziecko nie uskarża się na żadne dolegliwości ze strony jamy brzusznej to taka sytuacja jest tez bezpieczna. Jedynie, gdyby wystąpił ból i nie mogła Pani odprowadzić tej przepukliny trzeba pilnie jechać do oddziału chirurgii dziecięcej. Bezpieczny czas między uwięźnięciem przepukliny a konsultacją z chirurgiem to 6 godzin.

Operacja nie jest zbyt skomplikowana. Trwa około 1 godzinę. Pobyt w szpitalu zazwyczaj jest krótki 2-3 doby. Najważniejsze po zabiegu to zadbanie o ranę pooperacyjną, utrzymanie jej w należytej czystości.