Komplikacje po resekcji żołądka

Trzy tygodnie temu mój tata przeszedł operację usunięcia całkowitego żołądka (nowotwór). Operacja powiodła się. Po kilku dniach po operacji pojawiły się wymioty. Przed ich wystąpieniem następuję pieczenie w przełyku i zgaga, potem pojawia się pokasływanie i wymioty. Wymioty są z żółcią i nie następują po spożyciu pokarmów. Najczęściej występują w nocy lub późnym wieczorem. Towarzyszy tym objawom również ból brzucha.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z uwagi na brak żołądka następuje bezpośrednie przedostawanie się treści jelitowej z żółcią do przełyku co powoduje takie dolegliwości jakie występują u Pani ojca. Pani ojciec powinien leżeć nie w poziomie lecz z wysoko uniesioną klatką piersiową i głową, żeby nie następowało zarzucanie treści jelitowej do przełyku i przez to drażnienie jego śluzówki. A więc duże poduszki pod głowę i górną część pleców. Trzeba też na pewno włączyć leki propulsacyjne, które zwiększą perystaltykę jelit.

Ojciec musi prowadzić odpowiednią dietę jak po resekcji żołądka. Najlepiej przeczytać jak ją prowadzić na stronie http://www.resmedica.pl/zdart20114.html (wytłumaczono dokładnie, ze szczegółami jakie rodzaje pokarmów stosować, a nawet podano przykładowy jadłospis).

Trzeba, aby Pani ojciec był pod kontrolą poradni gastroenterologicznej.
Jeśli wszystkie te działania nie pomogą pewnie będzie konieczna konsultacja chirurgiczna. Czasami metodą leczenia takich dolegliwości jest zmiana zespolenia przełykowo-jelitowego czyli leczenie operacyjne.