Kamica żółciowa w czasie ciąży

Jestem w 27 tygodniu ciąży. Jakieś 1,5 miesiąca temu miałam pierwszy atak kamicy żółciowej, a raczej kolki żółciowej. Pod koniec kwietnia miałam pierwszy atak, w maju trzy ataki. Po wyjściu 3.06.08 ze szpitala z diagnozą zapalenia pęcherzyka żółciowego (liczne drobne złogi w pęcherzyku żółciowym) stosuję dietę łatwostrawną z ograniczeniem tłuszczów a nawet je wykluczam. Jak na razie (2 tygodnie diety) nie miałam kolejnego ataku, ale często boli mnie górna cześć brzucha i mam straszliwą zgagę. Cokolwiek zjem a nawet wypije. Nieraz mam cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Doszło do tego że pije tylko samą wodę i nic poza tym. Kiedy wychodziłam ze szpitala doktor zapowiedział, że jeżeli będę miała kolejny atak to będą operować. Czy to jest bezpieczne dla mojego dziecka, bo do takiego zabiegu się usypia? Czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zabiegu? Bardzo się staram stosować dietę, aby nie mieć kolejnej kolki żółciowej, ale co mogę jeszcze robić, żeby zabieg nie był konieczny.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zgaga raczej jest spowodowana uciskiem powiększającej się macicy na żołądek co powoduje cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Jedynie dieta z ograniczeniem kwaśnych i tłustych pokarmów może w jakiś sposób złagodzić te dolegliwości. Oczywiście także nie powinna Pani nadmiernie się schylać oraz po posiłkach utrzymywać tułów powyżej pozostałej części ciała.
Musi Pani następnym razem jak dojdzie do ataku kolki żółciowej poddać się operacji. Wystąpienie u Pani ostrego, kamiczego zapalenia pęcherzyka żółciowego jest o wiele większym niebezpieczeństwem niż samo znieczulenie ogólne. Proces zapalny może przenieść się z pęcherzyka żółciowego na łożysko i wtedy może dojść do ogromnego zagrożenia dla płodu, a także i dla Pani samej. Dlatego nie ma innego wyboru tylko poddać się cholecystektomii. Znieczulenie ogólnie ma minimalny wpływ na zdrowie Pani i dziecka niż sam ostry stan zapalny pęcherzyka żółciowego.
W chwili obecnej tylko dietą może Panią uchronić się przed atakiem kolki żółciowej.