Pęknięta śledziona przez spożywanie alkoholu?

Trzy tygodnie temu usunieto mi śledzionę. Nie zostala ona uszkodzona poprzez jakiekolwiek uderzenie. Dwa dni przed operacja spozywalem alkohol w dosc duzych ilosciach i lekarz, ktory przeprowadzal operacje /Japonczyk/ oswiadczyl mi, ze jezeli nie zostalem uderzony w brzuch to zbyt nadmierna ilosc alkoholu doprowadzila do pekniecia tego organu. Operacja ta zostala przeprowadzona w USA, bo tu mieszkam. Natomiast siedem lat temu podczas interwencji policyjnej zostalem ugodzony nozem w brzuch .Chirurg w Polsce oswiadczyl mi, ze ostrze noza dzielil centymetr od sledziony. Czy jest to możliwe, aby po tylu latach mogl sie utworzyc /torbiel, krwiak/, ktory podczas ciezkiej pracy fizycznej mogl peknac i doszlo do uszkodzenia sledziony. Chcialem rowniez zapytac czy spozywanie piwa jest w obecnej chwili zabronione? Czy w ogole juz nie moge tego trunku smakowac.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jest taka możliwość, że podczas urazu brzucha nożem w okolicy śledziony doszło do wytworzenia krwiaka, który usadowił się podtorebkowo. Nawet po wielu latach mógł z powodu jakiegokolwiek urazu brzucha lub klatki piersiowej ten krwiak przebić torebkę co doprowadziło do krwotoku w jamie brzusznej.
Pęknięcie śledziony nie następuje z powodu nadużycia alkoholu. Musiało dojść do jakiegokolwiek urazu, żeby ten organ mógł pęknąć.
Po usunięciu śledziony nie ma przeciwwskazań do spożywania alkoholu.