Nadczynność tarczycy a operacja

Od czterech lat choruje na nadczynosc tarczycy. TSH mam ponizej normy 0,01. Zwracam sie o pomoc, gdyz nie wiem czy kontynuowac leczenie lekiem na nadczynność czy poddac sie zabiegowi operacyjnemu, ktorego sie obawiam. Bylabym wdzieczna rowniez za informacje dotczace innych metod leczenia poza metoda operacyjna. Mam lat 55.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

O tym jaki w Pani przypadku sposób leczenia nadczynności jest najlepszy decyduje endokrynolog, a nie chirurg. To on powinien określić czy należy już operować czy można nadal leczyć zachowawczo. Oprócz leczenia operacyjnego, którym można doszczętnie usunąć tarczycę można też zastosować terapię jodem radioaktywnym 131. Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta podaje się dożylnie odpowiednio spreparowany izotop jodu, który jest silnie wybiórczo radioaktywny względem komórek tarczycy. Radiojod powoduje farmakologiczną, radioizotopową resekcję nadczynnej tarczycy.