Ciągle podwyższony poziom bilirubiny

Odebrałam wynik poziomu bilirubiny we krwi 2,71. ALAT i ASPAT w normie. Czy powinnam się tym martwić? Dodam, że jestem po usunięciu pęcherzyka żółciowego 6 lat temu i zawsze moja bilirubina była podwyższona. 2 miesiące temu wynosiła 1,82, a teraz taki wysoki? USG w porządku.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W Pani przypadku jeśli USG jamy brzusznej jest w porządku oraz aktywność enzymów wątrobowych w zakresie normy może chodzić o defekt enzymów przekształcających bilirubinę w wątrobie. Jest to defekt wrodzony powodujący złą przemianę bilirubiny przez co jej utylizacja jest zaburzona. W wyniku tego zaburzenia zwiększa się poziom bilirubiny we krwi. Na pewno trzeba dokładnie określić czy we krwi jest zwiększony poziom bilirubiny bezpośredniej czy pośredniej (składowe bilirubiny całkowitej). Między innymi na podstawie tego badanie będzie można określić defekt enzymatyczny. Ta dysfunkcja nie jest szkodliwa dla organizmu i praktycznie nie wymaga leczenia. Jednak, aby ją dokładnie zdiagnozować należy skonsultować się w Poradni Hepatologicznej.