Ból z lewej strony brzucha

Czy ból z lewej strony brzucha może sugerować na pochodzący od trzustki? Ból nie jest silny. Towarzyszy mi od 3 dni. Umiejscowiony jest jakby na lewym żebrze. Alfa amylaza we krwi 45 (w normie). Inne wyniki z krwi w normie. USG również. Co może być przyczyną bólu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Lokalizacja bólu może rzeczywiście odpowiadać bólowi spowodowanymi patologią trzustki. Jednak jeśli USG jamy brzusznej i parametry laboratoryjne krwi są w normie raczej wątpiłbym w tą przyczynę. Czasem bóle tej okolicy mogą być związane z zaburzeniami w funkcjonowaniu jelit, głównie jelita grubego. Aby wykluczyć patologię w zakresie jelita grubego należałoby wykonać najlepiej badanie kolonoskopowe.

Jednak prawdopodobnie ból może być spowodowany neuralgią nerwów międzyżebrowych po lewej stronie. Jest to samoistna nadczynność nerwów, która przejawia się bólami okolicy żeber. Bóle takie wymagają tylko okresowego przyjmowania leków przeciwbólowych.