Torbiel okolicy kostki stopy

Posiadam w stopie pod kostką torbiel o średnicy 3 cm. Wypełniona jest jakimś skrystalizowanym płynem. Po przejrzeniu prześwietlenia lekarz prowadzący wysłał mnie ze skierowaniem do szpitala na operację. Czy przypadkiem nie trzeba wykonać biopsji lub innych badań. Trochę się boję, gdyż nie wiem jak długo po zabiegu będę nieczynny zawodowo. Dodam tylko, że mam dość intensywne bóle stopy.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Torbiel w okolicy kostki stopy jest prawdopodobnie ganglionem czyli otorebkowaną strukturą wywodzącą się z otoczki ścięgna, zawierającą galaretowy, gęsty płyn. Ganglion powiększając się daje czasami ucisk na sąsiednie nerwy przez co mogą występować nawet bardzo silne dolegliwości bólowe. Biopsja cienkoigłowa nie wniesie w tym przypadku żadnych informacji. Jedyną skuteczna metodą jest całkowite, dokładne usunięcie ganglionu. Jeśli pozostawi się nawet niewielką część ganglionu może w przyszłości dojść do wznowy.
Rekonwalescencja po zabiegu to góra dwa tygodnie.