Zakażenia grzybicze a torbiel śledziony

10 lat temu stwierdzono badaniem USG torbiel śledziony. Rok temu miałam wykonaną tomografię, która wykazała strukturę płynową o wymiarach 9 cm. Mam skłonności do grzybicy. Czy jest to związane z torbielą?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Torbiel obejmuje prawie całą strukturę śledziony dlatego może nie być ona do końca wydolna. Jedną z ról pełnionych przez śledzionę jest funkcja obronna organizmu przed zakażeniami. Dlatego możliwe, że skłonności do zakażeń grzybiczych wywołane są niepełną funkcjonalnością miąższu śledziony.
Jednak torbiel jest na tyle duża, że zagraża w każdej chwili pęknięciem i najlepszym jednak rozwiązaniem byłoby usunięcie śledziony wraz z torbielą.