Po wycięciu włókniakogruczolaka piersi

Tydzień temu miałam wycinanego guzka piersi. Po ilu dniach najlepiej ściągać szwy? Lekarz kazał przyjechać po 10 dniach, natomiast kiedy się rejestrowałam to pielęgniarka mówiła, że po 12 dniach. Czy jest jakaś różnica? Im dłużej tym lepiej się zrośnie? Mam nacięcie około 3 cm długości. Czy bliznę będę mogła całkowicie usunąć?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Szwy ściąga się mniej więcej między 10 a 14 dobą po zabiegu. Za krótko niedobrze, bo rana może się rozejść. Za długo niedobrze (zależy to od rodzaju szwu), bo powstaje brzydsza blizna. Blizna zawsze pozostanie po nacięciu. Wycinanie jej spowoduje tylko powstanie nowej. Gdyby jednak była szpecąca można pokusić się o jej wycięcie i zeszycie w sposób kosmetyczny (w gabinecie chirurgii plastycznej). Będzie wtedy prawie niezauważalna.