Powiększający się brzuch a rozstęp mięśni prostych brzucha i przepuklina

Odkąd pamiętam miałam nieco wystający brzuch, można rzec *taka uroda* plus utrwalone skrzywienie kręgosłupa. Nie mniej to się zmieniło. Mam 30 lat. 8 lat temu przeszłam operację z otwarciem powłok brzusznych, powodem była ogromna (ok. 20 cm) torbiel jajnika. Wydaje mi się (choć pewności nie mam), że przy tej operacji jakoś dobrze zszyto mi mięśnie brzucha. W każdym razie efekt był taki, że przez kilka następnych lat miałam piękny, całkiem płaski brzuch! (blizna - idąca w dół od pępka - nie przeszkadzała mi całkiem). Niestety od paru lat mój brzuch regularnie się powiększał i w tej chwili jest ogromny (zbadałam się - nie mam nawrotu torbieli - w zasadzie nie ma widocznej przyczyny, jedyne co mi przyszło do głowy poza mięśniami to problemy z jelitami, ew. zrosty po pierwszej operacji; ale to tylko gdybanie laika).
Do tego jest wystający nie tylko na dole, tak jak miewają kobiety po ciąży, a raczej pod i powyżej pępka, wysoko, aż prawie pod biust. Dodam, że jestem osobą szczupłą, przy wzroście 170 cm ważę 57 kg i moja figura jest ładna, poza tym koszmarnym brzuchem. Jest coraz większy. Moje wymiary: biust - 92 cm, biodra - 93 cm, brzuch - waha się między 82-86 cm! W prywatnych klinikach chirurgii plastycznej powiedziano mi, że to co mam to rozstęp mięśni prostych brzucha z przepukliną. Czy to prawda? Jaka może być tego przyczyna? A jeśli tak, czy jedynym rozwiązaniem jest prywatna, płatna operacja?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli chirurdzy plastycy powiedzieli, że ma Pani przepuklinę i rozstęp mięśni brzucha tak z pewnością jest. Prawdopodobnie powiększenie brzucha poniżej pępka to właśnie przepuklina, która powstała w bliźnie pooperacyjnej. Powyżej pępka mógł się wytworzyć rozstęp mięśni prostych brzucha w wyniku ich osłabienia. Te dwa problemy można skorygować operacyjnie i nie wymaga to leczenia prywatnego. Zabieg można wykonać w publicznej jednostce służby zdrowia.