Zaparcie po laparoskopowym usunięciu pęcherzyka żółciowego

Jestem 4 dni po usunięciu pęcherzyka żółciowego. Od czterech dni mam zaparcia. Czy bardzo powinnam się tym martwi? Czy jest to normalne? Mój brzuch jest miękki i nie mam z tego powodu dodatkowego bólu. Co ewentualnie mogę sama kupić w aptece?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Bardzo często pacjenci mają kłopoty po operacjach na jamie brzusznej z wypróżnianiem się. Jest to spowodowane podanymi środkami anestetycznymi w czasie znieczulenia lub przez chirurgiczne podrażnienie jelit. Jelita w takim przypadku mają trudności z prawidłową perystaltyką. Dodatkowo także dochodzi stres pobytu w szpitalu. Z reguły po wyjściu ze szpitala zaparcia w domu samoistnie ustępują.
Oczywiście może Pani pomóc sobie lekami dostępnymi bez recepty w aptece (np. laktuloza w syropie lub środki ziołowe doustne).