Klipsy chirurgiczne po nefrektomii (usunięciu nerki)

Jestem już 10 lat po usunięciu jednej nerki. Ostatnio okazało się, że wzdłuż kręgosłupa mam 8 ciał metalicznych. Najprawdopodobniej jest to zaklipsowany moczowodów. Problem jest taki iż trwa spór czy te klipsy powinny być usunięte operacyjnie czy też nie? Co z tym teraz zrobić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Według mnie nie powinno się takich klipsów absolutnie usuwać. Prawdopodobnie to nie tylko był klipsowany moczowód, ale także naczynia. Gdyby te klipsy w chwili obecnej usunięto operacyjnie mogłoby dojść miedzy innymi do krwotoku lub też przy usuwaniu można by uszkodzić sąsiadujące struktury anatomiczne.