Nawrót przepukliny a powrót do sportu

Dwa dni temu przeszedłem zabieg naprawczy po nawrocie przepukliny. Wstałem kilka godzin po operacji, już następnego dnia chodziłem wyprostowany, bez pomocy kul czy laseczki. Ból nie jest dotkliwy, nawet lekarze dziwili się, że podniosłem się tak szybko. Bardzo chciałbym wrócić do normalnego funkcjonowania, w tym pływania w basenie, sauny, a nawet lekkich ćwiczeń siłowych (nie obciążających jeszcze mięśni tłoczni brzusznej - w grę wchodzi - jak rozumiem - pas). I mnie straszono bezczynnością do 6 miesięcy. Sam nawrót był niewielki, około 3 cm. W naprawiane miejsce wszyto siatkę i przeszyto własną tkanką (czyli była to technika *kombinowana”).
Kiedy mogę zacząć wracać do życia - choćby po to by nie przybrać na wadze?
Których ćwiczeń unikać i jak długo?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Na pewno ścisłe ograniczenie wysiłku fizycznego przez najbliższe 3 miesiące. Pas przepuklinowy, ale tylko w przypadku, gdy operacja dotyczyła przepukliny brzusznej, w bliźnie pooperacyjnej. Jeśli reperowana była przepuklina pachwinowa nie ma żadnej potrzeby noszenia pasa po zabiegu. Po 3 miesiącu delikatne ćwiczenia (najlepiej basen), bez obciążania mięśni brzucha. Po następnych 2-3 miesiącach można powrócić do swoich codziennych nawyków fizycznych.