Polypus hyperplasticus - ocena doszczętności wycięcia niemożliwa

Mój ojciec miał raka jelita grubego usuniętego operacyjnie. Obecnie w trakcie chemioterapii. Dziadek prawdopodobnie też miał raka jelita. Mam 28 lat.
Po przesiewowej kolonoskopii i usunięciu małego polipa, otrzymałem wynik badania histopatologicznego z rozpoznaniem: *Polypus hyperplasticus. Polip śr. 3 mm. Ocena doszczętności wycięcia niemożliwa*.
Czy to oznacza groźną zmianę nowotworową i za jaki czas powinienem przeprowadzić ponowną kontrolną kolonoskopię??

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Polip hyperplastyczny to polip powstały z nadmiernego rozwoju śluzówki jelita grubego, zazwyczaj po miejscowym stanie zapalnym. Nie ma tu żadnej komponenty nowotworowej. Jednak z uwagi na brak oceny doszczętności wycięcia zmiany oraz rodzinne występowanie raka jelita grubego na pewno należy wykonać ponowną kontrolną kolonoskopię za około rok.