Dźwiganie ciężarów oraz dieta po laparoskopowej cholecystektomii

Miałam usunięty pęcherzyk metodą laparoskopową. Czy 1,5 miesiąca po operacji można już dźwigać ciężary do 8-9 kg? Właśnie dziś chciałam przenieść zgrzewkę wody mineralnej, ale poczułam ból w prawym boku po kilku metrach, który utrzymuje się do wieczora. Czy mogło mi to zaszkodzić, czy nie muszę się już martwić.
Nadal odczuwam dolegliwości bólowe w prawym podżebrzu po jedzeniu praktycznie każdego pokarmu. Czy to jest normalna sytuacja, czy powinnam zrobić dodatkowe badania.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście 1,5 miesiąca po laparoskopowej cholecystektomii może Pani całkowicie się obciążać w ten sam sposób jak przed zabiegiem. Może Pani podnosić nawet dużo większe ciężary niż 10 kg, ale oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Ból jaki pojawił się w czasie podnoszenia zgrzewki z napojami to prawdopodobnie ból pochodzenia odkręgosłupowego.

Co do diety powinno się ją stosować przez miesiąc po zabiegu. Potem oczywiście można wrócić do poprzednich nawyków żywieniowych. Jeśli odczuwa Pani jakieś dolegliwości po konkretnych pokarmach proszę spróbować wyeliminować je jeszcze przez najbliższy miesiąc. Gdyby mimo tego nadal dolegliwości występowały należy wykonać badania krwi, USG jamy brzusznej i prawdopodobnie także gastroskopię (mogą bóle być związane z patologią w zakresie żołądka lub dwunastnicy).