Bezobjawowa kamica pęcherzyka żółciowego

Mam 47 lat. Stwierdzono u mnie od kliku lat kamice pęcherzyka żółciowego, przebiega jak na razie bezobjawowo. Są dwa kamienie, wielkości 12 mm. Czy należy ją operować czy też nie? Czy metoda tradycyjna czy laparoskopowa?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Kamica pęcherzyka żółciowego bezobjawowa nie jest wskazaniem do cholecystektomii. Mimo to radziłbym zdecydować się na nią. Jest Pani jeszcze młodą osobą i prawdopodobieństwo zapalenia pęcherzyka żółciowego wraz z upływającym wiekiem jest duże. Powikłania takiego zapalenia są czasami bardzo ciężkie. Póki w pęcherzyku nie ma ostrego stanu zapalnego radziłbym usunięcie go metodą laparoskopową. Metoda szybka, mało powikłań, niewielkie blizny. Gdyby doszło do ostre zapalenia prawdopodobieństwo wykonania cholecystektomii metodą laparoskopową jest mniejsze i obciążone większymi powikłaniami.