Wskazania do cholecystektomii przy (prawie) bezobjawowej kamicy

Mam dylemat dotyczący konieczności poddania się cholecystektomii przy (prawie) bezobjawowej kamicy pęcherzyka żółciowego. Mam zdiagnozowany kamień (ok. 4 cm średnicy) oraz pogrubiałe ściany pęcherzyka. Na przestrzeni ostatnich 2-3 lat kamień stale rośnie.

Nie mam klasycznych objawów (bóle kolkowe, nudności, wymioty etc.). Jedynym problemem są wzmożone gazy jelitowe, które mimo długich konsultacji lekarskich nie ustąpiły.

Czy profilaktyczna cholecystektomia jest tu uzasadniona i czy ryzyko operacji nie przewyższy potencjalnych korzyści?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Kamień jaki Pan posiada w pęcherzyku żółciowym jest bardzo duży. Pogrubienie ścian pęcherzyka żółciowego świadczy o toczącym się tam ciągle stanie zapalnym, może nawet wskazywać na proces nowotworowy. Prawdę powiedziawszy wcale Paa kamica nie jest bezobjawowa. Te wzdęcia brzucha mogą być właśnie spowodowane nieprawidłową pracą pęcherzyka żółciowego, ponieważ duży kamień utrudnia wyrzut żółci. Żółć bierze udział w trawieniu tłuszczów. Niestrawione resztki tłuszczów mogą powodować wzdęcia, a nawet czasami przy dużym nagromadzeniu biegunki.
Z uwagi na powyższe zalecałbym Panu bezwzględnie cholecystektomię.