Leczenie refluksu i przepukliny rozwoworu przełykowego

Mam objawy refluksu i przepuklinę rozworu przełykowego. Czy można ćwiczyć? Byłem kiedyś sportowcem. Mam 20 kg nadwagi. Czy mogę ćwiczyć? Uprawiam boks i chodzę na siłownie. Czasami mi doskwiera po treningu jak jestem grubszy. Czy są sposoby na usuniecie tego? Podobno można laparoskopowo. Chcę żyć aktywnie, bo mam siedzący tryb pracy. Mam 30 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Oczywiście można w przypadku przepukliny rozworu przełykowego z refluksem żołądkowo-przełykowym ćwiczyć. Należy tak dobierać ćwiczenia, aby klatka piersiowa w czasie ćwiczeń była uniesiona powyżej poziomu brzucha. Tą przypadłość można leczyć farmakologicznie. Przy dobrym doborze leków (zmniejszających wydzielanie soku żołądkowego oraz zwiększających kurczliwość wpustu żołądka) objawy nie powinny występować. Jeśli jednak leki nie pomogą jedynym skutecznym leczeniem jest operacja. Operacja może być wykonana w sposób klasyczny (z szerokim otwarciem jamy brzusznej) lub laparoskopowo.