Stłuszczenie wątroby - postępowanie

Na czym polega stłuszczenie wątroby i czy jest niebezpieczne dla zdrowia? Na czym polega leczenie i czy można wyleczyć wątrobę? Wcześniej byłam osobą otyłą (98 kg), ale od 6 m-cy przebywam pod opieką lekarza dietetyka i ważę 74kg. Czy otyłość mogła mieć wpływ? 5 tyg. temu miałam laparoskopię pęcherzyka żółciowego i wtedy okazało się, że mam stłuszczenie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Stłuszczenie wątroby jest dość naturalnym procesem zwyrodnienia wątroby w procesie starzenia się. Oczywiście otyłość ma wpływ na szybsze powstawanie tego zwyrodnienia. Duże ilości tłuszczów zawartych w organizmie odkłada się w komórkach wątrobowych. Jeśli proces nie jest bardzo zaawansowany praktycznie nie ma wpływu na stan zdrowia. W przypadku zwyrodnienia wątroby można zastosować leki zwiększające regenerację komórek wątrobowych oraz dieta typu wątrobowego.