Jak poprawić jakość życia po resekcji przedniej odbytnicy?

Na początku maja mój tato miał kolonoskopię, wycięto mu trzy polipy, w jednym z nich wykryto zmianę nowotworową o wielkości 5 mm do granicy cięcia. Polip był umiejscowiony 11 cm od zwieraczy. Z końcem maja miał operację i usunięto mu 17 cm jelita. W badaniu histopatologicznym w wycinku nie stwierdzono żadnych zmian nowotworowych, tato nie dostał żadnej chemii. Jest miesiąc po operacji. Tato odczuwa ogromny dyskomfort, ciągłe parcie, choć nie zawsze kończące się stolcem, zaburzone krążenie, odnowiły się hemoroidy. Dodam, że jest to osoba aktywna fizycznie, 62 lata. Proszę o jakieś wskazówki, czy będzie mógł wrócić do aktywnego życia, jazdy na rowerze?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Proponuję dietę bogatobłonnikową, aby stolce nie były zaparciowe, muszą być luźne. Po pewnym czasie jelito grube powinno podjąć prawidłową funkcję jak przed zabiegiem (po kilku miesiącach). Trzeba zapobiegać wzdęciom. Delikatny ruch aktualnie jest wskazany. Dzięki niemu praca jelit także dojdzie do normalności. Ze względu na żylaki odbytu proponuję stosowanie maści dostępnych w aptece na hemoroidy, zimne nasiadówki z kory dębu, stosowanie preparatów z diosminą.

Niestety jazda na rowerze w przypadku żylaków odbytu jest przeciwwskazana. Lekki wysiłek jest wskazany, lecz nieobciążający zbytnio krocza i nadmiernie mięśni brzucha (spacery, pływanie).