Leczenie polipa w pęcherzyku żółciowym

Czy obecność polipa jest bezwzględnym wskazaniem do usunięcia pęcherzyka żółciowego? Czy są jakieś metody nieoperacyjne leczenia polipów pęcherzyka żółciowego?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Leczenie operacyjne w przypadku polipów pęcherzyka żółciowego zaleca się:
- w przypadku polipów objawowych, niezależnie od ich wielkości
- w przypadku polipów bezobjawowych, gdy:
> pojedynczy polip > 1 cm
> pojedynczy polip < 1 cm przy współistnieniu czynników ryzyka raka pęcherzyka żółciowego (polip o szerokiej podstawie, u osób po 50 r.ż. i ze współistniejącą kamicą pęcherzyka żółciowego)
- w przypadku szybkiego zwiększania się rozmiarów polipa
Polip pojedynczy < 1 cm u osoby, u której nie występują czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka powinien być obserwowany przez powtarzane co pół roku badanie USG - nie wymaga leczenia operacyjnego.
Nie ma żadnych metod nieoperacyjnego leczenia polipów pęcherzyka żółciowego, można je tylko obserwować.