Stan po splenektomii a krwiodawstwo

Mając 6 lat(teraz mam 22lata) mialam wypadek samochodowy, w ktorym usunieto mi sledzione. podobno mialam jeszcze jedna, chcialabym to sprawdzic tylko nie wiem jak?czy wystarczy tylko USG?i drugie pytanie, czy nie majac sledziony lub majac tą drugą moge zostac honorowym dawca krwi?(kiedys chcialam oddac krew ale pielegniarka w szkole mi nie pozwolila)

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najprostszym badaniem stwierdzającym dodatkową śledzionę jest badanie USG. Jednak, jeśli ta dodatkowa śledziona jest niewielka może nie być zauważona w czasie tego badania. Dokładniejszym badanie jest tomografia komputerowa jamy brzusznej.

Niestety z uwagi na stan po usunięciu śledziony (nawet, jeśli istniałaby dodatkowa śledziona) nie może być Pani dawcą krwi.