Rak tarczycy brodawkowaty

Zwracam się z pytaniem o raka tarczycy-brodawkowatego. Siostra moja
jest po operacji usunięcia częściowo tarczycy, teraz czeka na jodowanie.
Przerzutów do węzłów nie ma. Jakie jest rokowanie? Czy wyjdzie z tego?
Nie znam osoby z takim przypadkiem choroby-czy byłaby możliwość jakiejkolwiek informacji od osoby, która jest po tak ciężkiej chorobie? A czy po jodowaniu osoba musi być odizolowana od innych ludzi, jak długo oraz
jakie warunki trzeba tu spełniać? Wiem tylko, że zabroniony jest kontakt z dziećmi.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z tego co Pani opisuje w przypadku siostry rokowania są bardzo dobre. Skoro wykonano częściową resekcję tarczycy nowotwór musiał być mały (poniżej 1 cm) i nie dawał przerzutów. Ten typ nowotworu jest najbardziej łagodny i najczęstszy. Nie daje przerzutów drogą krwi tylko układem limfatycznym. 95% osób przeżywa z tym nowotworem 5 lat. Jest to bardzo dobry wynik. Aby dokładnie zniszczyć komórki nowotworowe należy poddać się terapii jodem radioaktywnym jako leczenie uzupełniające pooperacyjne.

Chory zwalniany do domu po leczeniu izotopowym otrzymuje pełną informację o zasadach postępowania
zapewniających ochronę innych osób, szczególnie dzieci i kobiet w ciąży przed promieniowaniem oraz
uniknięciem skażeń w domu. Pełne informacje otrzyma siostra Pani w ośrodku, gdzie będą leczyć radiojodem.
Znam osoby, które leczą się z powodu raka brodawkowatego tarczycy. Wyniki są bardzo dobre. Niestety nie mogę udzielić Pani informacji kim są te osoby. Tajemnica lekarska nie pozwala mi na to.
Pozdrawiam.